Skip to main content
x

 

همایش یک روزه ی معرفی ظرفیت های همکاری با سزامی و سرن در زمینه های پژوهش و فناوری

 

  تاریخ برگزاری  ۵ تیرماه ۱۴۰۲

5 Tir 1402, Monday, June 26 ,2023 , 8:00 am

 

 

 

 

SESAME

مرکز سنکروترون سزامی در منطقه خاور میانه در کشور اردن قرار دارد.  در ابتدا این مرکز با حمایت مالی یونسکو در اردن تاسیس شد و بعدا مورد استقبال کشورهای منطقه قرار گرفت. شتابگر سنکروترونی که در مرکز سزامی در حال حاضر در حال کار است، قبلا در کشور آلمان استفاده می شده است و در حال حاضر به روز رسانی شده است. در حال حاضرکشورهای عضو در این پروژه علمی را ایران – پاکستان – ترکیه – قبرس – مصر – فلسطین – اردن – بحرین و [...] تشکیل می دهند  بدون شک باید گفت که سزامی برترین و بزرگترین مرکز بین المللی علمی در منطقه خاورمیانه هست.کشور ایران در این زمینه در دوجهت جداگانه یکی ساخت شتابگر سنکروترون در ایران با عنوان چشمه نور ایران و دیگری عضویت در کمیته شتابگر ساخته شده در خاورمیانه واقع در کشور اردن با نام سزامی(SESAME)  پیشتاز بوده است. 

Synchrotron Radiation

امروزه برای قرار گرفتن در مرز دانش در علوم تجربی در حیطه علوم پایه، علوم مهندسی و صنعت نیازمند استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته است. دسته ای از این تجهیزات پیشرفته که خدمت شایانی را به دانشمندان در راه شناخت جهان هستی ارائه داده است شتابگرها هستند که با مقاصد مختلف در اکثر کشورهای پیشرفته علمی استفاده می شود. دسته ای از شتابگرها که به شتابگر سنکروترون معرف هستند به عنوان یک منبع تابش نور با انرژی قابل تنظیم و ویژگی های خاص و منحصر به فرد در زمینه های مختلف علوم شامل شیمی، فیزیک، زیست شناسی، صنعت، پزشکی، باستان شناسی، پتروشیمی، مهندسی مواد، ژنتیک، داروسازی و در مواردی در صنایع فضایی استفاده می شود

 

 

CERN

معرفی سرن مرکز تحقیقات هسته‌ای اروپا (سرن) از دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی شروع به کار کرده و محققان آن در طی این چند دهه فعالیت، موفق به کسب چندین جایزه‌ی نوبل شده‌اند. این مرکز علاوه بر جابجا کردن مرزهای دانش بشری در علوم بنیادی، توانسته است اثرات بسیار زیادی در پیشرفت تکنولوژی و فناوری داشته باشد. به عنوان نمونه می‌توان به «شبکه‌ی جهانی وب» اشاره کرد که در این مرکز ابداع شد و در حال حاضر زیرساخت اصلی اینترنت می‌باشد. ایران در سالهای ابتدایی دهه‌ی ۱۳۸۰، توانست عضو سرن گردد. این عضویت که با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین پژوهشگاه دانشهای بنیادی شکل گرفت، امکان دسترسی دانشمنندان ایرانی به آزمایش‌های موجود در سرن را به وجود آورد. این امکان علاوه بر ایجاد امکان مشارکت در گسترش لبه‌های علوم بنیادی، به مراکز و شرکت‌های ایرانی امکان همکاری در ساخت قطعات مورد نیاز آزمایشگاه‌های سرن را به وجود آورد. به عنوان نمونه در اولین تلاش، شرکت «هپکو» توانست با ساخت یک قطعه برنده‌ی جایزه‌ای در سرن گردد.

 

درباره همایش

عضویت ایران در پروژه‌های بین‌المللی مرتبط با شتابگرها فرصت بسیار معتنمی برای توسعه‌ی تکنولوژی و فناوری و همچنین تعمیق دانش ما نسبت به جهان پیرامونمان فراهم می‌آورد. ایران به عنوان عضو موسس چشمه‌ی نور سزامی (SESAME) که در اردن و با مشارکت کشورهای خاور میانه راه‌اندازی شده است تا کنون نقش موثری داشته است. این عضویت می‌بایست به عنوان نقطه‌ی عطفی در صنایع کشور در زمینه‌ی ساخت تجهیزات مربوط به کنترل و هدایت پرتو تلقی گردد و بهترین بهره‌وری از آن اتفاق بیفتد.

این عضویت همچنین فرصت ویژه‌ای برای بهره بردن از یک آزمایشگاه پیشرفته برای شناخت ساختار مواد برای ما فراهم می‌آورد. عضویت چند موسسه و دانشگاه ایرانی در آزمایش‌های «مرکز تحقیقات هسته‌ای اروپا (سرن)» نیز سرآغاز یک مسیر طولانی برای مشارکت در پیشبرد لبه‌های علم و همچنین انتقال دانش و فناوری های مرتبط به داخل کشور می‌باشد. دانشگاه صنعتی اصفهان، با توجه به سابقه‌ی درخشان در مشارکت در هر دو زمینه، در نظر دارد یک همایش یک روزه برای «معرفی ظرفیت‌های همکاری با سرن و سزامی» در تاریخ ۵ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار نماید. در این همایش یک روزه پس از مروری بر تاریخچه‌ی روابط با این دو مرکز علمی، پتانسیل های حاصل از مشارکت با این دو مرکز از دیدگاه‌های مختلف و در سه محور مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

  1. کاربری های ممکن برای شرکت های صنعتی و دانش بنیان
  2. کاربردهای علمی-پژوهشی
  3. امکانات موجود برای مشارکت در ساخت قطعات

مخاطبان این همایش علاوه بر جامعه‌ی دانشگاهی و دانشجویان، شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در زمینه‌های مرتبط می‌باشد.

 

 

Isfahan University of Technology

مکان برگزاری

دانشگاه صنعتی اصفهان

 

Isfahan University of Technology

Google Maps Link

Neshan App Link

 

 

 

 

ارتباط با ما

Email : cern@iut.ac.ir

 

Phone Number : +98 31 3391 6816

هتل هشت بهشت

مدعوین محترم هتل هشت بهشت دانشگاه صنعتی اصفهان آمادگی پذیرش میهمانان را دارد . با توجه به شروع سفر های تابستان خواهشمند است در صورت نیاز به اقامت در این هتل در اولین فرصت نسبت به رزرو قطعی اقامت خود از طریق لینک و شماره تلفن ذیل اقدام فرمایید . شایان ذکر است طبق هماهنگی صورت گرفته با مدیریت هتل هشت بهشت مهمانان گرامی همایش می توانند از خدمات هتل با 20% تخفیف بهره مند شوند .

 

 

شماره تماس هتل هشت بهشت: 03133916800 و 33912575 031
آدرس: اصفهان، میدان استقلال- خیابان دانشگاه صنعتی داخل پردیس دانشگاه

لینک وب سایت

ارتقاء امنیت وب با وف بومی